RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

35 Yaş Üzeri Gebelik Hakkında

35 Yaş Üzeri Gebelik Hakkında

Çocuk doğurmayı erteleyen kadınlar gebelik komplikasyonları riski altındadır. Gelişmiş maternal yaş gebelik yaş sınırlaması 35 yaş ve daha fazla olarak tanımlanmaktadır.

Bu gebeliklerde artmış riskler arasında düşük, fetal genetik anormallikler, bazı doğum kusurları, gebelik sırasında diyabet gelişimi, preeklampsi (hamilelikte yüksek tansiyon), ölü doğum ve sezaryen doğum sayılabilir. Bu komplikasyonlardan bazıları preterm doğum ile sonuçlanabilir. Avantajları, yaşlı kadınların daha genç olanlardan duygusal açıdan daha olgunlaşmış ve mali olarak istikrarlı olma eğiliminde olmalarıdır.

Bildirilen düşük oranı, 40 yaş ve üzeri kadınlarda 35 yaşın üzerinde ve artan oranda artmaktadır. Halen ilk gebeliği 35 yaşın üstünde olan kadınların görülmesi çok daha yaygındır. Kromozomlarımız genetik yapımızdır, fetal anöploidi riski, çok fazla veya çok az sayıda kromozoma sahip bir cenin oluşması anlamına gelir. 46 kromozoma sahip olmamız gerekiyor. Hastaların çoğu, Down sendromu riskinin arttığının farkındadır. Buna ek olarak, yaşlı kadınlarda doğum kusurlarının artmış olması nedeniyle gebeliğin ikinci üç ayında detaylı bir ultrason ile doğum kusurları, özellikle kalp anormallikleri değerlendirilir.

Bazen preeklampsi ve gestasyonel diyabet olarak adlandırılan yüksek tansiyon sıklığı vardır. Preeklampsinin gelişimi erken doğum yapmayı, bebeğin yetersiz büyümesini veya ölü doğumun olmasını gerektirebilir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, gebelik sırasında yüksek tansiyon riski altındaki kadınların, düşük doz aspirini alarak risklerini azaltabileceğini göstermiştir. Ancak yine de bu bir uzman ile görüşülmelidir.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız