RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Endometriozis ile Baş Etme

Endometriozis ile Baş Etme

Endometriozis normalde rahim içinde yetişen dokuların dışına büyüdüğü bir durumdur ve özellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve yakın dokularda oluşur. Bu alanlar, her ay kanamakta olup, pelvik ağrı kadar yüksek kan akışına da neden olabilir. Endometriozis yorgunluğa neden olabilir ve hamile kalmayı zorlaştırır.

Endometriozis, kadının aylık adet döngüsünü kontrol eden kadın hormonu olan östrojen değişikliklerine tepki verir. Bu nedenle sokular menstrüel döngü sırasında uterin astar gibi büyür ve kanarlar. Çevredeki doku tahriş olmuş veya şişmiş olabilir ve aynı zamanda yara dokusunun oluşmasına neden olabilir. Bu faktörlerin hepsi  kanama, enflamasyon ve yaralar ağrıya neden olabilir. Nadiren endometriozis kansere neden olabilir.

Endometriozis sorunu yaşayan birçok kadının hiçbir belirtisi olmamasına rağmen, endometriozis hastalığının en yaygın semptomu, özellikle de adet döneminiz öncesinde ve sırasında uzun süreli pelvik ağrıdır. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında, bağırsak hareketleri sırasında veya idrara çıkma sırasında da ağrı olabilir. Diğer ana belirti, adet kanamaları veya anormal adet düzensizliklerdir.

Üreme organlarının etrafında yara dokusu veya iltihap oluştuğunda, sperm veya yumurtalara zarar verebilir veya fallop tüpleri ve rahim yoluyla hareketlerine müdahale edebilir. Bu durum oldukça yaygındır. İnfertilite sorunu yaşayan kadınların yaklaşık %40’ında endometriozis vardır.

Endometriozis ağrısından kurtulmak için durumun ilerlemesini yavaşlatmanın birkaç yolu vardır. Doğum kontrol hapları ve RİA gibi hormonlar ağrıyı hafifletebilir, yavaş endometriyal doku büyümesine yardımcı olabilir.  Bazı kadınlar diyet veya yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla ağrıdan kurtarmaya başlayabilirler.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız