RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Egzersiz

Gebelikte Egzersiz

 

Egzersiz genel olarak sağlık, kilo kontrolü, dayanıklılık, denge ve tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi belirli koşullarda bir azalma dahil olmak üzere pek çok faydaya sahiptir. Egzersiz, özellikle hamile kadınlara da fayda sağlar. Gestasyonel diyabet, fetal makrozomi (aşırı büyük bebekler), bel ağrısı, aşırı gestasyonel kilo alımı ve depresyon riskini düşürdüğüne dair iyi kanıtlar vardır.

Egzersiz de potansiyel risklere sahiptir. Bununla birlikte, birçok insanın düşüncesine rağmen, riskler esas olarak kas iskelet yaralanmaları olup bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Egzersiz, düşük, doğum kusurları veya preterm doğumlara neden olmaz. Gebelik sırasında yapılan egzersiz değişiklikleri ile ilgili tavsiyeler, genellikle fetusa değil, anneye yönelik yaralanma riskini azaltmaya odaklanır.

Bazı hamile kadınların, belirli tıbbi problemleri olanlar, plasenta previa ve preterm doğum riski yüksek olanlar gibi egzersiz yapmaması önerilir.  Bu nedenle, gebelik sırasında kendi egzersiziniz hakkında doktorunuza danışmak akıllıca olur.

Yoga

Yoga hamile kadınlar için çok iyi bir egzersizdir. Aerobik egzersiz, denge, güç ve esnekliği sağlıklı bir huzur vasıtasıyla birleştirir. Ayrıca gebelikte bel ağrısı olan kadınlar için çok yararlıdır. Sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Yüzme

Yüzme, çok düşük bir yaralanma riski olan tam vücut egzersiz programıdır. Aynı zamanda sırt ve çekirdek kasları güçlendirir ve gebelik boyunca devam ettirilebilir.

Bisiklet Sürmek

Bisiklete binme, hamile kadınlar için büyük bir aerobik egzersiz programıdır, aynı zamanda yaralanma riski düşüktür, ancak bu risk bisikletinizden düşme veya bir şeye çarpma ihtimaline bağlıdır.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız