RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Sırt Ağrısı İçin Yapabilecekleriniz

Hamilelik Sırt Ağrısı İçin Yapabilecekleriniz

 

Hamilelik ve sırt ağrısı ayrılmaz ikili gibidir. Gebelik yaşayan çoğu kadın hamileliğin bir döneminde sırt ağrısı ile karşı karşıya kalmaktadır. Sırt ağrısı gebelik boyunca artabilir, ancak bu durum daha önceden var olan sırt ağrısı, daha yaşlı anne yaşı, önceki gebeliklerde sırt ağrısı ve çoklu gebeliklerde daha yaygındır.

Sırt ağrısı genelde duruş, kas güçsüzlüğü, eklem gevşekliğine bağlıdır ve bunların hepsi hamilelik nedeniyle değişebilir. Çoğu durumda, sırt ağrısının tam nedeni tam olarak belirlenmemiştir çünkü laboratuvar testleri yararlı değildir ve görüntüleme testleri normal gebelik değişiklikleri dışında herhangi bir anormallik göstermez.

Gebelik sırasında sırt ağrısı için çoğu tedavi semptomatiktir. Egzersiz, destek kemerleri, su terapisi, akupunktur ve fizyoterapi hamile kadınların bel ağrısını azaltmada yardımcı olabilir. Sırt egzersizleri, gövde kaslarının daha dengeli, desteklenmiş omurga için güçlenmesine de katkıda bulunabilir. Yoga, gebelikte sırtı desteklemek için çekirdeği güçlendirmenin mükemmel bir yoludur. Aynı zamanda şu yollar da denenebilir;

Kaliteli taban desteği ile alçak topuklu ayakkabılar giyin

Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının

Sırt desteği olan sandalyelere oturun veya destek sağlamak için küçük bir yastık kullanın

Dizlerinizin arasında yastıkla uyuyun

Bölgeye masaj uygulayın.

Sürekli sırt ağrısı yaşıyorsanız, dinlenme ve terapi yöntemleri hamilelik boyunca sırt ağrısına yardımcı olmak için en iyi yollardır. Ancak çok aşırı bir ağrınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak bilgi almalısınız.

 

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız