RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

İnfertilite Hakkındaki Gerçekler

İnfertilite Hakkındaki Gerçekler

Genel olarak, kadınlarda infertilite konusuyla ilgili çok sayıda soru var. İnfertilite, bir yıl boyunca düzenli korunmasız cinsel ilişkiye girmeyi denedikten sonra hamile kalmamak olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım oldukça açık olmakla birlikte, Bir kişinin gebe kalamamasına katkıda bulunan kilit faktörler ve nedenler bulunmaktadır.

İnfertiliteye çeşitli faktörler neden olur ve hem erkek hem de kadınları etkileyebilir. Kadınlar için sorunlar genellikle ovulasyon, üreme sistemi veya hormonlarla ilgili komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır. İnfertilitedeki diğer bir faktör, gebe kalmaya çalışan bireyin yaşıdır. Her kadın belirli sayıda yumurta ile hayatına başlar. Bu sayı her yıl zaman geçtikçe azalmakta ve 37 yaşından sonra önemli ölçüde azalmaktadır.

Hormon tedavisi, ovulasyon terapisi, yapısal sorunlar için cerrahi çözümler ve sperm sayımı ilaçları gibi infertilite tedavisi için denenebilecek birkaç yol vardır. İnfertilite tedavileri için en yaygın tedavilerin bazıları intrauterin dölleme (aşılama tedavisi), in vitro fertilizasyondur.

Aşılama Tedavisi – İntrauterin dölleme için, mümkün olduğunca yumurtlamaya yakın olarak uterusa önemli miktarda sağlıklı sperm yerleştirilir. Bu işlem genellikle ovulasyon indüksiyonu için kullanılır.

In Vitro Fertilizasyon – IVF tedavisi için, sperm bir laboratuarda yumurtayla birleştirilir ve embriyo ameliyatla uterusa aktarılır.

İnfertilite çeşitli faktörlerden etkilenebilir ve genellikle kişiden kişiye değişir. Doğurganlığınızdan endişe duyuyorsanız veya gebe kalma konusunda sorun yaşıyorsanız, semptomlarınız ve tedavi seçenekleriniz hakkında bir uzmana danışmanız önemlidir.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız