RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Ölü Doğum Nedenleri ve Riskleri

Ölü Doğum Nedenleri ve Riskleri

Gebeliğin 20. haftasında ölü doğum ya da fetus ölümü en yaygın hamilelik sorunlarından biridir. Ölü doğum için en yaygın risk faktörleri, ilk çocuğa sahip bir kadın, ileri anne yaşı (35 yaş veya daha fazla) ve obezitedir. Diyabet gibi tıbbi hastalıklar, Hipertansiyon (yüksek tansiyon), böbrek hastalığı, tiroid bozuklukları ve ikiz veya üçüz gibi birden fazla gebelik de bu risk faktörlerine örnektir.

Sigara ve aşırı kilolu veya obezite gibi değiştirilebilir risk faktörleri vardır. Sigara içmek ve normal kiloda olmak kadınların hamile kalmadan önce denemesi ve gerçekleştirmesi gereken hedeflerdir. Ölü doğumun bazı nedenleri, fetal doğum defektleri veya Down sendromu, Turner sendromu, Trizomi 18 veya Trizomi 13 gibi genetik anormallikleri içerir.

Çoğu ölü doğum, göbek bağı kazalarına atfedilmesine rağmen, bu teşhis dikkatle yapılmalıdır çünkü bir bebeğin boynunun etrafındaki göbek bağı sık görülür. Bu teşhis kordonun bu konuda uzmanlaşmış bir doktor tarafından incelenmesi  ile doğrulanmalıdır ve diğer nedenler hariç tutulmalıdır.

Anne kanaması fetüs, yani bebeğin kanının büyük bir kısmı annenin kanı içine girdiği anlamına gelir, bu da ölü doğumun başka bir nedendir. Bebek kan kaybeder ve bu nedenle hayatta kalabilmek için vücudunda yeterli miktarda kan kalmamasından ötürü ölür. Ayrıca, antifosfolipid antikor sendromu adı verilen bir durum vardır. Bağışıklık sistemi (vücudumuzun savunma sistemi), kanınızdaki normal proteinlerin bir kısmına saldırdığında atardamarlarınızdaki veya damarlarınızdaki kan pıhtılarına neden olur. Bebeğin plasentasındaki kan pıhtıları, bebeğe bulaşıp ölü doğum yapmaya neden olabilir.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız