RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz Nedir?

Her üç saniyede bir herhangi bir kırık osteoporoz nedeniyle ortaya çıkar. Yani, bu iki cümleyi bitirdiğinizde, dünyada yaklaşık üç osteoporotik kırık oluşmuş olacak demektir. Osteoporoz, kemik dokusunun bozulması ve düşük kemik kütlesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır ve bir kırık riskini önemli ölçüde artırır.

Osteoporoz, en sık rastlanan metabolik kemik hastalığıdır ve fiziksel, psikososyal ve ekonomik sonuçlarla yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Çatlamaya neden olmadan önce hiçbir belirti göstermediği için göz ardı edilebilir. Kırıklar kırık bir kemikten çok daha tehlikelidir ve genel sağlık için de çok tehlikelidir. Osteoporoz nedeniyle kırıkları olan yaşlı kadınların yüzde altmışı kırıktan bir yıl sonra ölür. Osteoporoz için risk faktörlerinin çoğu genetiktir, ancak iyi beslenme ve erken yaşta egzersiz yaparak osteoporoz önlenebilir.

Hem kadınlar hem de erkekler osteoporoz riski altındadır, ancak kadınların vücut yapısı daha küçük olduğundan menopozda hormon kaybı nedeniyle hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Diğer riskler şunları içerir;

Yaş

Osteopeni ya da osteoporoz aile öyküsü

Adet döngüsünün olmaması

Menopoz

Anorexia Nervosa (yeme bozukluğu)

Hipertiroidi

Çölyak Hastalığı

Alkol tüketimi

Aktif olmayan yaşam tarzı

Yüksek kafein tüketimi

Göründüğünün aksine, kemikler bir kaya gibi sağlam değildir. Gözenekli, sürekli değişen dokulardır. Her gün, kemik dokusu parçalanır ve kemik hücreleriniz tarafından desteklenir. Çocukluk ve ergenlik döneminde büyüdüğünüzde, kemik hücreleriniz parçalandıklarından daha fazla kemik oluşturur. Kemikte büyük bir bileşen Kalsiyum olduğundan, bu süre zarfında vücudunuzda yeterli Kalsiyum bulunması önemlidir, böylece hayat boyunca güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olabilirsiniz.

Beslenme ve egzersizin neredeyse her şey için önemli olduğu bilinir. Osteoporoz bunun için bir istisna değildir. D vitamini ve kalsiyum kemik sağlığı için gereklidir. D vitamini Kalsiyumun emilmesi için gerekliyken, Kalsiyumun kendisi kemiklerin yapımı için kullanılır.

 

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız