RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri nedir?

Rahim kanseri genellikle rahim iç dokusunu kaplayan endometrium tabakasındaki hücrelerde gelişmeye başlar. Bu nedenle endometrium kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Rahim kanseri 50 yaş ve üzeri kadınlarda görülürken, bu yaşın altındaki kadınlarda nadir olarak karşılaşılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi özellikle kanserin erken teşhisi ile tedavi şansı artmaktadır. Kanser belirtileri arasında düzensiz adet kanamaları, anormal vajinal kanamaları ve sulu akıntı gelmesi yer almaktadır.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

 • Rahim kanseri genellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda görülmektedir. Bu nedenle menopoz dönemi sonrasında yaşanan vajinal kanamalar kanser belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu kanamalar hafif lekelenme ya da yoğun kanama şeklinde görülebilir.
 • Vajinadan sulu, kanlı ve kokulu akıntı gelebilir.
 • Cinsel ilişkinin ardından herhangi bir kanamanın olması rahim kanseri belirtisidir. Bu kanamalara postkoital kanama denir.
 • Menopoz dönemine girmeyen kadınların adet dönemleri dışındaki ara kanamalar kanser şüphesi uyandırır.
 • Adet düzensizliği, cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında ağrı ve alt karın bölgesinde ağrı hissi rahim kanseri belirtisi olabilir.
 • Kanserin ileri evrelerinde kilo kaybı, kabızlık ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ancak menopoz dönemi öncesinde veya sonrasında yaşanan anormal vajinal akıntılar ve kanamalar rahim kanseri belirtisi olmayabilir. Bu nedenle yaşanan düzensizliklerin neden olduğunu saptanması için mutlaka uzman bir doktora başvurulması önerilmektedir.

Doktora ne zaman başvurulması gerekir?

Yukarıdaki belirtilerin herhangi birinin olması halinde, vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Ayrıca cinsel ilişkinin ardından ya da banyo yaptıktan sonra meydana gelen kanamanın bir haftadan fazla sürmesi, adet süresinin 21 günden daha kısa ve sık gerçekleşmesi halinde mutlaka doktora başvurulması gerekir. Yine aynı şekilde menopozdan bir ya da iki sene sonra meydana gelen herhangi bir kanama ve karın alt bölgesinde ağrı ve şişkinlik durumunda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması, erken teşhis ve tedavi açısından önem kazanmaktadır.

Rahim kanseri nasıl teşhis edilir?

Rahim kanseri belirtileri ile başvuran hastalara öncelikle jinekolojik muayene yapılmaktadır. Yapılan fiziksel muayene ile kanserli hücrelerin neden olduğu rahim büyümesi hissedilebilmektedir. Ancak kanser teşhisinin kesin olarak tanımlanması için bazı test ve yöntemlere başvurulur. Bu yöntemler aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Ultrason

Ultrason birçok hastalık teşhisinde olduğu gibi rahim kanseri tanısında da ilk başvurulan yöntemdir. Ses dalgalarından yararlanarak rahmin taranması ile dokunun tam olarak görüntüsü elde edilmektedir. Bu sayede mevcut bir tümör saptanabilir.

 • Biyopsi

Çok ince bir tüp vasıtası ile rahim iç astar dokusu olan endometriumdan doku örneği alınarak, laboratuvar ortamında incelenmektedir. İncelemelerde kanserli hücreler tespit edilir.

 • Histeroskopi

Histeroskop küçük bir teleskop şeklinde rahim iç boşluğunun görüntülenmesini sağlayan tıbbi bir araçtır. Rahim iç dokusu hakkında bilgi edinilmesini sağlarken, şüpheli görülen doku bölgelerinde örnek alınması amacı ile de kullanılmaktadır. Uygulanan bu yöntemde anesteziye ihtiyaç duyulamamaktadır.

Rahim kanseri tedavisinde başvurulan yöntemler nelerdir?

Rahim kanseri tedavisinde uygulanan ana tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile kanserli dokunun çıkartılması ve rahmin alınması şeklindedir. Ancak bazı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Tedavi şeklinin belirlenmesindeki etkin faktör rahim kanserinin hangi evresinde olduğu ile alakalı olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle her kanser tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Rahim kanserinin erken evrelerinde teşhis edilmesi ile rahim kanserinin tedavisi yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Fakat ileri evrelerinde kanser hücrelerinin çevre dokulara yayılmış olması cerrahi müdahale, radyasyon ve ilaç tedavisi yerine, kanserin neden olduğu şikâyetlerin hafifletilmesi amacı ile tedavi uygulanmaktadır.

Rahim kanseri riskini arttıran faktörler nelerdir?

Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi rahim kanserinin de neden olduğuna dair bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktır. Fakat bazı faktörlerin rahim kanseri riskini arttırdığı düşünülmektedir. Özellikle kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojenin rahim kanseri riskinde etkili olduğu uzmanlar tarafından kabul edilmiştir. Rahim kanseri riskini arttıran diğer faktörler aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • İnfertilite ( kısırlık )
 • Diyabet ( şeker hastalığı )
 • Endometrium da konumlanan polipler
 • Düzensiz adet görme
 • Obezite ( aşırı kilo )
 • Polikistik over sendromu
 • Hiç doğum yapmamış olma
 • Uzun süreli östrojen tedavisi
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Kolon ya da meme kanserinin olması
 • Geç menopoz ( 50 yaşından sonra )
 • Yüksek kan basıncı
 • Diğer kanser tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Erken yaşta adet görme ( 12 yaşından önce ) östrojen hormonu ile ilişkili olarak rahim kanseri riskini arttırmaktadır.

Rahim kanserinden korunmak için neler yapılabilir?

Rahim kanserinin neden olduğuna yönelik bilimsel bir kanıt olmaması nedeni ile rahim kanserinden korunmak için kabul edilen bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak yaşam tarzına bağlı olarak çevresel faktörlerin ve genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle yakın aile bireylerinde rahim kanseri öyküsü olan kişilerin risk dâhilinde, gerekli test ve kontrollerini düzenli olarak yaptırması, rahim kanserinden korunmak için yapılması gereken en önemli adımdır. Yapılan kontroller sayesinde erken teşhis ve tedavi imkânı ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca insan sağlığının korunması ve desteklenmesi amacı ile fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlığı yer almaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız